Zapotrzebowanie na energię

Podczas wizyt często pada pytanie o zapotrzebowanie energetyczne organizmu, czyli liczbę kalorii, które należy spożyć codziennie. O tym, jaka będzie odpowiednia ilość kalorii decydują czynniki takie jak: wzrost, wiek, masa ciała, jak często i intensywnie wykonujemy aktywność fizyczną, ale także to, czy chcemy schudnąć, przytyć, czy zachować obecną masę ciała.

O tym jak najłatwiej obliczyć poszczególne składowe zapotrzebowania krok po kroku poniżej.

Krok pierwszy, czyli Podstawowa Przemiana Materii

Według definicji Podstawowa Przemiana Materii (PPM)to „najmniejsze tempo przemiany materii, zachodzącej w organizmie człowieka, niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych, znajdującego się w stanie czuwania, w warunkach zupełnego spokoju fizycznego i psychicznego, komfortu cieplnego, który na 12 godzin przed badaniem nie spożywał żadnych posiłków, po 3 dniach diety bezbiałkowej i po co najmniej 8 godzinach snu. W zależności od wieku oraz stylu życia podstawowa przemiana materii pochłania od 45% do 70% dziennego zapotrzebowania energetycznego człowieka”. Co to znaczy? Najprościej rzecz ujmując jest to minimalna ilość energii, której potrzebujemy do tego, aby funkcjonować w spoczynku.

 

 

Krok drugi, czyli poziom aktywności fizycznej

Poziom aktywności fizycznej (PAL) jest potrzebny, aby „doliczyć” energię potrzebną na codzienne aktywności, a także ewentualnie wykonywane ćwiczenia.

Krok trzeci, czyli Całkowita Przemiana Materii

Całkowita Przemiana Materii (CPM) to nic innego jak połączenie dwóch powyższych składowych, czyli Podstawowej Przemiany Materii i poziomu aktywności fizycznej.

Co zrobić aby schudnąć?

Wbrew powszechnej opinii, aby schudnąć należy jeść zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym, jednak nieco pomniejszonym. Badania wskazują, że odjęcie 500 kcal od całkowitego zapotrzebowania energetycznego pozwala na chudnięcie ok. 0,5 kg/tydzień. Jest to zrównoważony i optymalny sposób chudnięcia, który pozwala na regenerację skóry w odpowiednim tempie, a także minimalizuje ryzyko efektu jo jo.