Odżywianie dzieci i młodzieży

Moja oferta skierowana jest do rodziców, którzy chcą kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u swoich pociech – zarówno tych młodszych, jak i starszych.

 

Młodzi pacjenci między innymi ze względu na okres intensywnego wzrostu, potrzebują szczególnej opieki oraz dostarczenia odpowiednich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

 

Coraz częściej zgłaszają się do mnie rodzice z dziećmi i młodzież z nadmierną masą ciała lub niedowagą. Równie często przychodzą rodzice niemowląt lub małych dzieci, którzy szukają pomocy przy rozszerzeniu diety w pierwszych latach życia dziecka. Pomocy dietetyka potrzebują również dzieci ze schorzeniami genetycznymi, a także z powodu chorób cywilizacyjnych, alergii pokarmowych, czy chorób dermatologicznych np. atopowego zapalenia skóry.

 

Osoby poniżej 18 roku życia zapraszam z rodzicami lub za ich pisemną zgodą.

Odchudzanie dzieci i młodzieży

Rosnąca liczba dzieci otyłych lub z nadwagą pokazuje, jak bardzo są one narażone na skutki nieodpowiedniego odżywiania. Nadmierna ilość niezdrowych przekąsek np. typu Fast Food w połączeniu z coraz częściej występującą niewystarczającą dawką ruchu predysponuje nie tylko do wyżej wspomnianej otyłości. Nierzadko również rozwijają się choroby wywołane nadmierną masą ciała. Jako dietetyk pomagam wprowadzić do diety prawidłowe nawyki żywieniowe. Staram się urozmaicić jadłospis tak, aby był on atrakcyjny dla dziecka nie tylko smakowo, ale również pod względem wizualnym

Leczenie dzieci z chorobami genetycznymi

Choroby genetyczne takie jak: fenyloketonuria, galaktozemia, czy mukowiscydoza występują bardzo rzadko. Jednak dzieci nimi obarczone potrzebują indywidualnie dobranej, często bardzo restrykcyjnej i wymagającej diety. Aby pomóc rodzicom w żywieniowej opiece nad pociechami z chorobami genetycznymi, oferuję konsultacje dietetyczne lub jadłospis, a także obszerną edukację żywieniową.

Dieta młodych wegetarian i wegan

Dzieci wychowywane na dietach roślinnych wegetariańskiej, a w szczególności wegańskiej potrzebują bardzo dużo uwagi ze strony rodziców. Bardzo łatwo jest doprowadzić do niedoborów witamin i składników mineralnych u małych wegan. Jedynie zbilansowana dieta pozwala na prawidłowy rozwój dziecka i wbrew powszechnym opiniom – jest to możliwe, o ile rodzice nauczą się podstawowych zasad komponowania posiłków w dietach roślinnych. W diecie wegetariańskiej dostarczenie pełnowartościowych składników wraz dietą jest stosunkowo proste. Dieta wegańska jest bardziej wymagająca i potrzebne jest wprowadzenie suplementacji witaminą B12 i witaminą D. Należy również pamiętać o odpowiedniej podaży kwasów omega-3 (DHA), ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. W diecie małych wegan należy również zwrócić uwagę na ilość żelaza, które trudniej przyswaja się z produktów roślinnych. Bardzo ważnym pierwiastkiem, o którego prawidłową podaż należy zadbać jest również wapń. Na wizytach wskazuję, które produkty spożywać, aby dostarczyć jak najwięcej tego składnika mineralnego.

Jak wygląda wizyta?

Podczas pierwszej wizyty analizuję z rodzicami sposób żywienia dziecka, jego stan zdrowia i styl życia, a także omawiam błędy żywieniowe. Wykonuję pomiary antropometryczne dziecka i na tej podstawie po zestawieniu wyników z siatkami centylowymi  ustalam z rodzicami jaka dieta będzie najbardziej odpowiednia dla dziecka (w przypadku niedowagi, prawidłowej masy ciała lub nadmiernej masy ciała). Ustalam z rodzicami cel, do którego wspólnie będziemy dążyć. Wizyta trwa około 40-60 minut.Przy pierwszej wizycie, bardzo przydatny będzie dzienniczek żywieniowy, uwzględniający wszystkie pokarmy i napoje, które dziecko przyjmowało przez 3 lub 4 dni, wraz z ich ilością. Dodatkowym ułatwieniem będzie lista produktów, które dziecko lubi oraz tych, które nie odpowiadają mu smakowo. W przypadku jakichkolwiek chorób, czy dolegliwości, bardzo proszę również o zabranie najbardziej aktualnych wyników badań i ewentualną listę przyjmowanych leków lub suplementów diety.