Dieta dla kobiet w ciąży – czas wielkich zmian

Czas, kiedy kobieta zachodzi w ciążę jest wyjątkowy z wielu powodów. W organizmie zachodzi szereg zmian, które mają za zadanie przygotować ciało kobiety do narodzin dziecka. Okres, w którym kobieta spodziewa się potomka wiąże się również z modyfikacjami w planie żywieniowym. Jest to również doskonały moment, aby nauczyć się prawidłowego żywienia, co pozwoli i mamie, a w dalszej przyszłości dziecku stosować zdrowy i zbilansowany model żywienia.Organizm kobiety podczas ciąży potrzebuje większej ilości składników mineralnych, witamin, a także liczby kalorii, aby zapewnić sobie i dziecku odpowiedni poziom odżywienia organizmu. To właśnie z tego powodu tak ważne jest wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety.

Składniki mineralne

Dieta kobiety ciężarnej powinna obfitować w produkty zawierające kwas foliowy – niezbędny w prawidłowym rozwoju cewy nerwowej u dziecka. Jest też składnikiem przeciwdziałający anemii w ciąży. Specjaliści zalecają również przyjmowanie produktów bogatych w kwasy omega-3, a szczególnie w kwas DHA, który również przyczynia się do prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego. Jest on również niezbędny dla kobiety, ponieważ może mieć działanie zmniejszające ryzyko depresji poporodowej. Podczas ciąży zwraca się również uwagę na prawidłową podaż żelaza, gdyż zapotrzebowanie na ten składnik również znacząco wzrasta. Aby nie dopuścić do anemii, a także zachować odpowiednią dla mamy i dziecka ilość krwi krążącej często zaleca się przyjmowanie preparatów żelaza, jak również przyjmowanie go z dietą. Uwaga jednak na wątróbkę, której w ciąży nie zaleca się ze względu na wysoką zawartość substancji toksycznych. W diecie kobiet ciężarnych zwraca się również uwagę na większą podaż magnezu, jodu, a także wapnia. Na wizycie pomogę zaplanować odpowiedni jadłospis w czasie ciąży na każdym jej etapie w oparciu o wyniki badań, zalecenia dotyczące zapotrzebowania na składniki mineralne oraz witaminy i samopoczucie w tym szczególnym stanie.

Łagodzenie dolegliwości

Ciąża to również czas, kiedy pacjentki bardzo często zgłaszają dolegliwości, najczęściej ze strony układu pokarmowego. Najczęściej opisywanymi objawami są mdłości, nudności, zgaga, a także zaparcia. Jeśli wyżej wymienione nieprzyjemności mają miejsce także u Ciebie – zapraszam na konsultacje. Podpowiem, jakimi (często bardzo prostymi i domowymi) sposobami można złagodzić dokuczliwe objawy w ciąży.

Dieta dla mam karmiących

Po urodzeniu dziecka, dla mamy równie ważne jest odpowiednie odżywianie. W czasie karmienia pojawia się bardzo wiele pytań dotyczących pokarmów dozwolonych dla mamy, na których odpowiedzi bardzo często wyszukiwane są w Internecie, co może mieć różny skutek. Z przyjemnością służę pomocą w opracowaniu zbilansowanego planu żywieniowego, który jest tak samo ważny jak w przypadku odżywiania podczas ciąży. Prowadzę także konsultacje dotyczące prawidłowej diety dla mamy i dziecka podczas karmienia, niezależnie od tego, czy jest to karmienie piersią, czy mlekiem modyfikowanym.